Karel Malich
Trasa: Od Holuba k Malichovi
Karel Malich se narodil 18. října 1924 v Holicích, kde také navštěvoval školu, věnoval se atletice a kopané. Po válce, při níž zažil totální nasazení v Německu, vystudoval výtvarnou výchovu a estetiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a Akademii výtvarných umění v Praze. Mezi jeho učitele patřili například Cyril Bouda, Martin Salcman či Karel Lidický. Po základní vojenské službě pracoval jako grafik a ilustrátor, a začal se realizovat i v malbě.
Výstavy
První samostatnou výstavu připravil v roce 1963 v Osvětovém domě ve Vysokém Mýtě a v témže roce spoluzakládal skupinu Křižovatka, jejímiž členy byli i Jiří Kolář, Běla Kolářová, Zdeněk Sýkora nebo Otakar Slavík. Malich časem vytvářel reliéfy a volné plastiky a od druhé poloviny 60. let se jeho dílo začíná postupně prosazovat i v zahraničí. Vystavoval například v Guggenheimově muzeu v New Yorku, v Benátkách a pro světovou výstavu EXPO v Ósace 1970 realizoval bronzový podpisový stůl a model Zeměkoule. V období normalizace pak nesměl Karel Malich ve vlasti vystavovat, a to až do roku 1988. Poté se jeho díla znovu objevují na výstavách v Brně, Praze, ale i Berlíně, Paříži či Vídni.
Umělecká tvorba
V letech 1979–1980 napsal básnickou prózu Od tenkrát do teď tenkrát, jejíž část později namluvil Jiří Lábus na CD vydaném k retrospektivě Malich konané v roce 2013 v Jízdárně Pražského hradu. Na jmenované výstavě se podařilo soustředit tři stovky děl vytvořených autorem během uplynulého půlstoletí – od slavných reliéfů, objektů či pastelů až po rozsáhlý soubor prací veřejně vystavených vůbec poprvé.
Ocenění
Po pádu totalitního komunistického režimu se stal Karel Malich profesorem. V roce 2004 mu rodné Holice udělily čestné občanství města a v roce 2007 získal státní cenu Ministerstva kultury za výtvarné umění a architekturu. V Holicích nese jeho jméno základní umělecká škola a galerie v kulturním domě.
Malich ve světě
Sochař, malíř, grafik, průkopník nových technik a zobrazení Karel Malich patřil bezesporu mezi umělce světového formátu a nejoriginálnější české výtvarníky 20. století. Mezi desítkami prestižních institucí, kde vystavoval, figurují například pařížské Centre Pompidou, berlínský Martin-Gropius-Bau, Zentrum für Kunst und Medien, Ludwig Museum Koblenz, Národní galerie Číny v Pekingu nebo Guggenheimovo muzeum a Muzeum moderního umění v New Yorku.
Karel Malich zemřel 24. října 2019 v Praze.