Cookie Consent by Free Privacy Policy website Co se žárovkou, když dosvítí? Do směsného odpadu nepatří. | Holice | město neznámé energie
Úvod > Infocentrum > Aktuality > 2024 > Co se žárovkou, když dosvítí? Do směsného odpadu nepatří.

Co se žárovkou, když dosvítí? Do směsného odpadu nepatří.

11. 12. 2024 |

Sdílet Facebook Twitter

Co se žárovkou, když dosvítí? Do směsného odpadu nepatří.

Většina z nás musí občas řešit, co se žárovkou, která dosvítila. Vysloužilé žárovky, zářivky a výbojky totiž do popelnice na směsný odpad nepatří. Z některých mohou při rozbití unikat nebezpečné látky. 

V posledních letech postupně přecházíme na ekonomicky a ekologicky šetrnější druhy světelných zdrojů. Nejčastěji to jsou LED žárovky, ale řada lidí stále ještě využívá i kompaktní a lineární zářivky, které má v zásobě. Co dělat, když dosvítí?

Rozhodně nesmí skončit v odpadkovém koši. Světelné zdroje patří mezi elektroodpad a jako takový se musí řádně recyklovat. Důvodem jsou druhotné suroviny – plasty, kovy a sklo – které lze znovu využít. Dalším důvodem je možný obsah nebezpečných látek, se kterými je potřeba odborně nakládat. 

Například trubicové i kompaktní zářivky obsahují malé množství jedovaté rtuti, kterou je třeba ze světelných zdrojů odebrat. Při špatném či neodborném zacházení může rtuť ve vyšších koncentracích ohrozit lidské zdraví a životní prostředí. 

Všechny vysloužilé žárovky a zářivky proto odevzdejte do zpětného odběru, například v obchodě při nákupu nových. Dalším místem, kde správně odevzdat nefunkční světelný zdroj, je sběrný dvůr (Puškinova ulice čp. 814, otevřen v pondělí 13:00–18:00 h, pátek 13:00–18:00 h a v sobotu 8:00–13:00 h). Obsluha sběrného dvora ho od vás zdarma převezme a uloží do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jeho rozbití.

Zpětný odběr veškerých světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který dodává sběrné nádoby a plně hradí také veškeré náklady na přepravu a recyklaci odevzdaného elektroodpadu. Díky EKOLAMPu ušetříme z obecního rozpočtu část prostředků, které bychom jinak museli použít na ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu. 

Menší nepohodlí spojené se správnou likvidací žárovky, fénu, vysavače či jiného elektrozařízení nám vynahradí vědomí, že společně přispíváme k ochraně životního prostředí okolo nás. 

Více se o nakládání s nefunkčními elektrozařízeními a dalších aktivitách společnosti EKOLAMP dočtete na www.ekolamp.cz.